JEDEN Z NAS: Sukces pierwszej Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej

Wrz 28, 2013

Już ponad milion osób podpisało się pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Jeden z nas”. Wymaganą barierę 800 tys. podpisów przekroczono 19 lipca. Zbieranie podpisów trwa do 1 listopada. Czy Komisja Europejska poważnie potraktuje obrońców życia dowiemy się najprawdopodobniej wiosną przyszłego roku.

Europejska Inicjatywa „Jeden z nas” to pierwszy przypadek w historii Unii Europejskiej kiedy Europejczycy przemówili głosem oddolnej inicjatywy. Głos ten okazał się mocnym „tak” w obronie godności człowieka i wartości życia ludzkiego.

– To moment historyczny, w którym ujawniają się prawdziwie cenione przez obywateli wartości europejskie – mówi Michał Baran, członek Polskiego Komitetu Narodowego Inicjatywy.

Celem obywatelskiej inicjatywy jest zaprzestanie finansowania z unijnych pieniędzy projektów związanych z niszczeniem ludzkich embrionów oraz wykonywaniem aborcji.

Inicjatorzy akcji „Jeden z nas”, poza zbieraniem podpisów, nagłośnili proceder mordowania w okresie prenatalnym 170 tysięcy dzieci rocznie w Afryce. Projekty finansowane są przez Unię Europejską.

Inicjatywa „Jeden z nas” odwołuje się do wyroku „Brüstle przeciwko Greenpeace” z 2011r., w którym Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że ochrona z tytułu „godności i integralności osoby” należy się embrionowi ludzkiemu od momentu poczęcia. Dlatego też liderzy inicjatywy mówią nie tyle o zmianie, co o uporządkowaniu unijnego prawa, które dziś mimo wskazanego wyroku pozwala finansować z unijnych budżetów milionowe przedsięwzięcia aborcyjne w krajach trzeciego świata.

Powstanie inicjatywy obywatelskiej stało się możliwe dzięki nowemu narzędziu Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej nakazującemu Komisji Europejskiej wysłuchanie każdej propozycji prawnej, pod którą podpisze się co najmniej milion obywateli z minimum siedmiu krajów Europy.

– Czy Komisja zda egzamin z europejskości? Czy slogany o demokratycznym charakterze Unii znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, a więc czy Komisja i Parlament wsłuchają się w głos obywateli? A ten głos mówi wyraźnie: tak dla życia! – tłumaczy Jakub Bałtroszewicz, polski koordynator EIO Jeden z Nas.

Zbiórka podpisów trwa do końca października. Obecnie (22-29 września) trwa czas szczególnej mobilizacji. Akcja prowadzona jest we wszystkich krajach Unii, największą ilość głosów zebrano we Włoszech i w Polsce, a ustawowe minimum ważności przekroczyło już 11 krajów członkowskich.

Prawdopodobnie na wiosnę odbędzie się wysłuchanie publiczne. Wtedy to liderzy inicjatywy przedłożą projekt Komisji Europejskiej, która w przypadku braku zarzutów formalnych powinna być skierowana pod głosowanie Europarlamentu.

Jak zapowiadają liderzy akcji „Jeden z nas” zebrany już ponad milion podpisów głosów to dopiero początek europejskiej ofensywy pro-life. Obrońcy życia liczą na 1,5 a nawet 2 miliony podpisów. Każdy kto jeszcze się nie podpisał może to zrobić na stronie www.jedenznas.pl.

Agata Bruchwald
Źródło: jedenznas.pl, oneofus.eu