• Subcribe to Our RSS Feed

Brygida Grysiak i Tomasz Terlikowski z Tulipanami Narodowego Dnia Życia

mar 22, 2013   

W czwartek, 21 marca, w Centrum Prasowym PAP odbyła się konferencja prasowa Narodowego Dnia Życia. Konferencja inaugurowała 9. edycję kampanii społecznej związanej z obchodami Narodowego Dnia Życia. W tym roku jej hasłem jest „Kierunek: dziecko”.

Celem kampanii jest większa dzietność w III RP. Polska ma niższą dzietność niż 208 państw na świecie, i starzeje się w szybkim tempie. Powodem niskiej dzietności jest powszechna bieda, a w konsekwencji zły stan zdrowia.

Podczas konferencji prasowej Marek Plotzke z Fundacji Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia zapowiedział, że fundacja przeprowadzi kampanię edukacyjną o metodach wspierania płodności, zdecydowanie odmiennych od trucia hormonami w procedurze in vitro.

Poinformował też o kongresie polskich rodzin, który ma się odbyć 20 kwietnia i marszach dla życia, które mają się odbyć 26 maja. Starosta wołomiński Piotr Uściński opisał działania samorządów na rzecz rodzin.

Doktór Ewa Ślizień-Kuczapska specjalista położnik ginekolog i instruktorka metod rozpoznawania płodności zapowiedziała, że fundacja przeprowadzi kampanie na rzecz właściwej opieki zdrowotnej dla kobiet starających się o dziecko i będących w ciąży. W kampaniach tych znajdą się informacje o najlepszym wieku do prokreacji, właściwej diecie, potrzebie walki z nałogami, szkodliwości zdrowotnej przygodnych kontaktów seksualnych.

Doradca psychologiczny Agnieszka Doboszyńska ukazała niezwykłą wagę psychologicznych przyczyn niepłodności, która dziś niestety są nie doceniana przez wielu lekarzy. Do psychologicznych przyczyn fizjologicznej niepłodności pani Doboszyńska zaliczyła: stres, przesadne zaangażowanie się kobiet w karierę zawodową, nieprawidłowe wzorce zachowań i trudne doświadczenia wyniesione z dzieciństwa, nierozwiązane problemy z przeszłości, niewłaściwe skojarzenia dotyczące ciąży, niedojrzałość dorosłych, uzależnienie od własnych rodziców, nieprzebyta w pełni żałoba po poronieniu, brak akceptacji własnej seksualności u kobiet, kłopoty w związku, zaburzenia seksualne, źle rozłożone priorytety, rezygnowanie z radości życia i dbania o siebie, złe nawyki w życiu codziennym, nierealne rozważania o macierzyństwie.

Podczas konferencji prasowej organizatorzy wręczyli po raz czwarty Tulipany Narodowego Dnia Życia. Są one nagrodą dla zasłużonych propagatorów wartości rodzinnych. Tulipany otrzymują dziennikarze, artyści, inicjatywy społeczne oraz samorządy. Uhonorowanie lokalnych inicjatyw ma służyć promowaniu dobrych wzorców, przyczyniających się do budowy silnych więzi rodzinnych, wzmacniają rolę społeczną rodziny bądź jej pozycję ekonomiczną.

W tym roku w kategorii dziennikarza został nagrodzony Tomasz Terlikowski. Redaktor portalu Fronda doceniony został za wieloletnie wytrwałe bronienie wartości podstawowych dla naszej cywilizacji, wiarygodne i atrakcyjne przedstawianie prawdy o związku kobiety i mężczyzny jako podstawie małżeństwa i rodziny, propagowanie otwarcia na nowe życie, obronę rodziny jako najlepszej przestrzeni do rozwoju dziecka.

W kategorii inicjatywa społeczna Tulipanem doceniono Federację Inicjatyw Oświatowych. Ta pozarządowa organizacja społeczna od 13 lat wspiera przekazywanie szkół stowarzyszeniom zakładanym przez rodziców. Działania te zakończyły się przejęciem 400 szkół zagrożonych likwidacją przez nauczycieli.

Tulipanem została też nagrodzona Brygida Grysiak za książkę „Wybrałam życie”. W swojej książce dziennikarka przybliżyła czytelnikom historie kobiet, które zdecydowały się wbrew sugestiom nie zabijać swoich dzieci podczas aborcji.

Miasto Szczecin zostało nagrodzone za wspólną z prywatnymi przedsiębiorcami politykę wspierania rodzin z dziećmim, z której w ciągu pół roku funkcjonowania projektu skorzystało z niego ponad sześć i pół tysiąca rodzin.

Wyróżniono też Stowarzyszenie KoLiber za kampanię „KoLiber dla życia” oraz Komitet Budowy Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie korzystający w 75% z źródeł nie publicznych. Młodzi konserwatywni liberałowie zostali docenieni za zorganizowali 90 pokazów dla 12.000 widzów filmu „October Baby” i stworzenie mapy miejsc gdzie dzieci są mordowane podczas aborcji. Co ważne działania Kolibra finansowane są tylko z prywatnych funduszy.

tekst i fot. Jan Bodakowski

Comments are closed.