• Subcribe to Our RSS Feed

Człowiek słyszy jeszcze przed narodzinami!!!

czerwiec 27, 2013   

Już w 29 tygodniu ciąży mózg dziecka odmiennie reaguje na różne dźwięki (np. „ba” i „ga”) oraz różne głosy (matki i ojca). Naukowcy prowadzący badania nad rozwojem dziecka, rozwój funkcji lingwistycznych nazywają „wyrafinowaną organizacją”, która pozostawała dla nich „nieuchwytna”.

Naukowcy zajmujący się rozwojem dziecka w łonie matki odkryli, że już w 29 tygodniu ciąży, neurony w rozwijającym się mózgu reagują odmiennie na różne dźwięki (np „ba” i „ga”) oraz różne głosy (matki i ojca), na długo przed tym nim ośrodek mowy w mózgu w pełni się wykształci i znajdzie we właściwym miejscu.

W 28 tygodniu ciąży to najwcześniejszy wiek, w jakim można zarejestrować korową odpowiedź na bodźce zewnętrzne. By zarejestrować odpowiedzi, naukowcy posłużyli się metodą funkcyjnego obrazowania optycznego.

Nie będąc w stanie poważnie wyjaśnić jak dziecko mogło odpowiedzieć na głos matki nawet jeśli funkcje językowe w mózgu nie zostały w pełni wykształcone, badacze uznali, że „regiony zaangażowane w przetwarzanie i komunikację społeczną z ludźmi” podlegają wpływom nieznanych „czynników wrodzonych”.

– Fajnie. Język rzeczywiście jest zaszyty w naszych mózgach – skomentował na blogu Keith Barrington, neonatolog i badacz kliniczny, ordynator w Szpitalu Sainte Justine University Health Center w Montrealu.

Choć osoby zajmujące się rozwojem dziecka w łanie matki od poczęcia do jego narodzenia posługują się nauką, by opisać stan badań, wciąż są zadziwieni procesem nazywając go „tajemnicą, magią, boskością”.

– Choć niektóre zdolności słuchowe opisywane są przed porodem, to czy i w jaki sposób tak niedojrzałe obwody korowe są w stanie przetwarzać mowę, pozostaje niewiadomym – napisali naukowcy w artykule zatytułowanym: „Syllabic discrimination in premature human infants prior to complete formation of cortical layers” (tłum. „Rozróżnianie sylab przed zakończeniem formacji warstw korowych”), który pojawił się w styczniu w piśmie naukowym Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America.

Agata Bruchwald
Źródło: prolife.com.pl

Comments are closed.