• Subcribe to Our RSS Feed

DZIECI SĄ SUPER! Marsz Świętości Życia

mar 24, 2013   

Pomimo chłodnej aury Krakowskim Przedmieściem w Warszawie przeszło kilka tysięcy osób, aby pokazać, że życie ludzkie od poczęcia aż do naturalnej śmierci jest bezcenne i że należy go bezwzględnie bronić.

Marsz wyruszył spod katedry św. Floriana w kierunku Placu Zamkowego, gdzie uczestnicy połączyli się w całość.  Wcześniej na mszy św. o 12:30 w archikatedrze św. Jana homilię wygłosił arcybiskup Kazimierz Nycz. Jego słowa nawiązywały do przesłania tradycyjnie czytanej w niedzielę palmową ewangelii przybliżającej historię wydania na śmierć Chrystusa, którą rozpoczyna uroczyste witanie Jezusa wjeżdżającego na osiołku do Jerozolimy. – Najpierw śpiewamy „hosanna” a później: „ukrzyżuj go!” – mówił biskup i przypominał, że ludzie mają chronić życia stworzeń i bronić prawa do życia, a lekarze czuwać nad życiem ludzkim człowieka w każdym wieku. Mówił także, że ochrona życia to zadanie dla ludzi, którzy stanowią prawo w kraju.

Marsz zakończył się pod Kościołem pod wezwaniem Św. Krzyża. Tam przyniesiono przetłumaczoną na język polski encyklikę Evangelium Vitae papieża Jana Pawła II  o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego .

Wśród uczestników marszu liczebnie dominowali ludzie młodzi. Wielu z nich szło z dziećmi. „Brońmy życia, bo dzieci są super!” – wykrzykiwali ludzie w tłumie.

Organizatorami marszu są Akademicka Wspólnota Ewangelizacyjna Woda Życia, Zakon Rycerzy Jana Pawła II, Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Warszawskiej oraz Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej. Marsz wspiera ogólnoeuropejską inicjatywę „Jeden z nas”, której celem jest zatrzymanie finansowania aborcji z funduszy Unii Europejskiej.

Marsz Świętości Życia odbywa się co roku z okazji Narodowego Dnia Życia, uchwalonego przez Sejm RP w 2004 r. W tym roku po raz pierwszy dzień ten poprzedził Tydzień dla Życia. Dzień Świętości Życia jest świętem katolickim obchodzonym 25 marca. Dzień Świętości Życia został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1998 roku jako odpowiedź na encyklikę papieża Jana Pawła II.

Ewa Tylus
fot. I.Fryszkowski/prawy.pl

Comments are closed.