• Subcribe to Our RSS Feed

Irlandia obchodzi Dzień dla życia

paź 8, 2013   

Pod hasłem „Chroń życie. To się opłaca” upłynął tegoroczny Dzień dla życia w Irlandii. Celem dnia jest wypracowanie w społeczeństwie klimatu współczucia, zrozumienia i szczególnej uwag wobec osób przechodzących trudne chwile.

W centrum tegorocznego Dnia dla życia stoją nie tylko nienarodzone dzieci i ich matki, ale także osoby starsze, skłaniające się ku samobójstwu i ich rodziny. Chodzi o wypracowanie w społeczeństwie klimatu współczucia, zrozumienia i szczególnej uwagi dla ludzi przechodzących w swym życiu przez trudne chwile.

Ta postawa ma być swoistą przeciwwagą dla coraz bardziej powszechnego w irlandzkim społeczeństwie braku szacunku dla ludzkiego życia i znieczulicy na problemy innych. Mottem tegorocznego Dnia dla życia w Irlandii są słowa „Chroń życie. To się opłaca”. Warto dodać, że pochodzą one z homilii kard. Bergolio.

Słowa „Chroń życie. To się opłaca” przyszły Papież wypowiedział w 2005 r. do położnych w czasie Mszy św. sprawowanej we wspomnienie ich patrona św. Rajmunda Nonnata.

Przydomek „nonnat”, który daje się przetłumaczyć jako „nienarodzony”, otrzymał święty gdyż przyszedł na świat w niespotykanych okolicznościach. Został wyjęty z ciała swej matki dzień po jej śmierci.

Agata Bruchwald
Źródło: pl.radiovaticana.va
fot. sxc.hu

Comments are closed.