• Subcribe to Our RSS Feed

Irlandzkie „Czuwanie dla życia”

cze 10, 2013   

W miniony weekend w Irlandii odbyła się wielka antyaborcyjna manifestacja. Około 40 tysięcy osób wyszło na ulice Dublina by powiedzieć stanowcze nie wobec propozycji legalizacji zabijania dzieci nienarodzonych.

Manifestacja „Czuwanie dla życia” odbyła się w sobotę, 8 czerwca. Jak dotychczas była to największa antyaborcyjną demonstracją w historii Irlandii.

Projekt ustawy, który zakłada możliwość przerwania ciąży w sytuacji, gdy życie matki jest zagrożone przedstawiono 1 maja. Irlandzki rząd chce by jedną z przyczyn, według której można by zabić nienarodzone dziecko, był przypadek kiedy istnieje realne niebezpieczeństwo popełnienia przez matkę samobójstwa.

Rzeczniczka społecznej organizacji Pro Life Caroline Simons, w czasie manifestacji podkreśliła, że przyjęcie w proponowanej ustawie groźby samobójstwa jako możliwej przesłanki przeprowadzenia aborcji, w praktyce oznacza wprowadzenie jej na żądanie.

Już miesiąc temu propozycja nowego prawa spotkała się ze stanowczym sprzeciwem irlandzkiego episkopatu. Wątpliwości biskupów budzi także sposób, w jaki jest ono forsowane przez rząd.

Z kolei w piątek arcybiskup Dublina Diarmuid Martin w wywiadzie dla dziennika „Irish Independent” zaapelował o zniesienie dyscypliny partyjnej w przypadku głosowania nad kontrowersyjnym projektem. Hierarcha stwierdził, że politycy nie powinni być zmuszani do działania wbrew swojemu sumieniu.

Niestety Enda Kenny zdecydowanie odrzucił postulat arcybiskupa. Premier Irlandii stwierdził, że „rząd został wybrany po to, by rządzić” i że „jego obowiązkiem jest stanowienie prawa”. W związku z tym dyscyplina w partiach koalicji zostanie zachowana. Głosowanie nad ustawą aborcyjną zaplanowano na lipiec.

Agata Bruchwald
Źródło: pl.radiovaticana.va

Comments are closed.