• Subcribe to Our RSS Feed

Mąż bardziej kocha niż konkubent

maj 8, 2014   

Mężczyźni żonaci bardziej angażują się w prenatalny rozwój dziecka i jego opiekę w pierwszych miesiącach życia, niż żyjący w konkubinatach – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych  w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wspomniane badania zostały przeprowadzone przez koło naukowe studentów nauk o zdrowiu metodą ankiet pod nadzorem dr. Doroty Matuszczyk. Zadały one kłam rozpowszechnianej propagandzie o większym niż mężów zaangażowaniu konkubentów w związki, w których żyją. Udowodniły, że mężczyzna, który decyduje się na małżeństwo, większą uwagę poświęca swojej rodzinie niż mężczyzna żyjący w luźnym związku.

Współczesny mąż bardziej angażuje się w życie rodzinne niż kilka pokoleń wcześniej, kiedy prowadzenie domu i opieka nad dziećmi należały do obowiązku żony. Współczesny ojciec natomiast kojarzy się bardziej z czułością niż z surowością i wymogami.

Zdaniem dr Matuszczyk skala przeprowadzonych przez nią badań nie jest wystarczająca, aby określić statystycznego ojca rodziny pod względem jego cech, niemniej jednak rezultaty prac stanowią wyraźny sygnał, że opowieści o tym, iż rodzina niesie za sobą większe ryzyko niż konkubinat, nie tylko mijają się z prawdą, ale są jej ewidentnym zaprzeczeniem.

Julia Nowicka

fot. sxc.hu

Comments are closed.