• Subcribe to Our RSS Feed

Niedziela pod znakiem marszów dla życia

listopad 17, 2013   

17 listopada ulicami stolicy Kostaryki przeszedł Marsz dla życia i rodziny. W ten sposób w diecezji San Jose da Costa Rica postanowiono zakończyć Rok Wiary. Podobne marsze przeszły także ulicami hiszpańskich miast.

„Marsze na rzecz życia” ulicami hiszpańskich miast przeszły już po raz czwarty. W tym roku akcja odbyła się pod hasłem „Zero aborcji. Życie bez cięć”. Jego uczestnicy mieli okazję wysłuchać m.in. świadectw kobiet, które poddały się aborcji.

W Madrycie marsz rozpoczął się w południe i pomimo chłodu, przebiegł w klimacie radosnym i świątecznym. Manifestację zorganizowały platformy HazteOir i „Prawo do Życia”. Na zakończenie odczytano manifest, w którym obrońcy życia domagają się od rządu premiera Rajoya, by zniósł ustawę o aborcji i podjął kroki, aby skutecznie wesprzeć macierzyństwo i rodzinę.

Organizatorzy manifestacji przypomnieli, że dwa lata temu rządząca obecnie Partia Ludowa (Partido Popular) obiecała w swoim programie wyborczym, że będzie chronić życie nienarodzonych. Tymczasem pomimo posiadania przez nią większości w parlamencie nadal obowiązuje kontrowersyjna ustawa przyjęta przez premiera Zapatero, która uznaje aborcję za prawo kobiety i pozbawia wszelkiej ochrony poczęte życie.

Wkrótce będzie znany rządowy projekt reformy ustawy o aborcji, który już budzi gwałtowne reakcje środowisk lewicowo-liberalnych.

– Jest to ważny moment. Po raz pierwszy hiszpańskie społeczeństwo będzie miało możliwość wycofania ustawy o aborcji. Byłoby to precedensem w ochronie życia w Europie, który będzie można naśladować – mówi Ignacio Arsuaga, przewodniczący HazteOir.

Z kolei licami stolicy Kostaryki przeszedł „Marsz dla Życia i Rodziny”. Diecezja San Jose da Costa Rica zdecydowała się w ten właśnie sposób zakończyć Rok Wiary w tym kraju.

W manifestacji wzięli udział m.in. mieszkańcy stolicy i kostarykańscy biskupi. Kilka dni wcześniej episkopat w specjalnym liście poinformował, że katolicy, którzy będą uczestniczyć w marszu, pod zwykłymi warunkami obowiązującymi w Kościele (spowiedź, przyjęcie Komunii św. i modlitwa w intencji Ojca Świętego), będą mogli uzyskać odpust zupełny.

Obecnie w tamtejszym parlamencie trwają prace nad projektem ustawy pozwalającej na zapłodnienie pozaustrojowe In vitro. Jest to reakcja na orzeczenie Panamerykańskiego Trybunału Paw Człowieka, który potępił Kostarykę za wprowadzony tam w 2000 r. zakaz stosowania tej techniki. Poza tym w Kongresie trwają prace nad projektami ustaw dopuszczającymi do zawierania związków cywilnych między osobami tej samej płci. W obydwu sprawach Kościół od samego początku zdecydowanie sprzeciwiał się obydwu pomysłom.

Agata Bruchwald
Źródło: pl.radiovaticana.va
fot. sxc.hu

Comments are closed.