• Subcribe to Our RSS Feed

Pierwszy sukces „Jeden z nas”!

cze 13, 2013   

7 krajów Unii Europejskiej zebrało niezbędne minima głosów poparcia pod Europejską Inicjatywą Obywatelską “Jeden z Nas”. Te kraje to (w kolejności przekroczenia progu minimum): Polska, Włochy, Węgry, Słowacja, Austria, Hiszpania i Holandia. Zbieranie podpisów trwa do 31 października br.

Wynikające z rozporządzenia o Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej zebranie minimalnego poziomu głosów (dla każdego kraju inne) to pierwszy z warunków, które muszą osiągnąć organizatorzy, by inicjatywa miała szanse być dalej procedowana. Kolejnym warunkiem jest przekroczenie łącznie 1 miliona głosów poparcia z 27 krajów UE (a od 1 lipca, Chorwacja dołączy jako 28 kraj).

Celem inicjatywy „Jeden z nas” jest zmiana kilku aktów prawnych w prawie UE. Konsekwencją tych zmian będzie ocalone setek tysięcy nienarodzonych dzieci.

Osoby zaangażowane w akcję wszelkimi drogami docierają do świadomości każdego obywatela Polski i Europy, że z pieniędzy podatników wykonywane są aborcje w krajach Trzeciego Świata i badania na embrionalnych komórkach macierzystych. Dzieje się tak dlatego, że poprzez luki prawne w prawie europejskim przekazywane są olbrzymie sumy pieniędzy na finansowanie instytucji zajmujących się promocją aborcji (m.in.International Planned Parenthood Federation). Wszystko to dokonywane jest pod hasłami: „seksualne i reprodukcyjne programy zdrowotne”.

Coraz więcej podpisów składanych drogą elektroniczną lub na formularzach papierowych pokazuje skalę sprzeciwu wobec takich procederów.

Jedna z pierwszych europejskich inicjatyw obywatelskich o nazwie „One of Us” („Jeden z nas”) formalnie została zarejestrowana 11 maja 2012 roku. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, inicjatywa powinna zakończyć się 10 maja tego roku. Jednak jej start w rzeczywistości się bardzo opóźnił, gdyż Unijne Instytucje przez miesiące nie udostępniały narzędzi do zbierania podpisów drogą elektroniczną. W związku z tym Komisja Europejska przedłużyła termin zbierania podpisów do 1 listopada 2013 r. i do tej daty podpisy mogą być zbierane zarówno przez Internet, jak i na formularzach papierowych.

Inicjatywę „Jeden z nas” poprał m.in. Papież Franciszek. W niedzielę, 12 maja, papieski głos za życiem zabrzmiał przed południową modlitwą maryjną. Na Plac św. Piotra zgromadziło się wtedy 40 tys. uczestników Marszu dla życia, który tego dnia przeszedł ulicami Rzymu.

„Pozdrawiam uczestników Marszu dla życia, który odbył się rano w Rzymie – powiedział Ojciec Święty. – Zachęcam do nieustannego koncentrowania uwagi na tak ważnym temacie, jakim jest ochrona życia ludzkiego od momentu jego poczęcia. W tym kontekście chciałbym też przypomnieć o odbywającej się dziś w wielu włoskich parafiach zbiórce podpisów pod europejską inicjatywą «Jeden z nas». Chodzi w niej o zapewnienie prawnej ochrony embrionu, czyli ochronę każdego ludzkiego życia od pierwszej chwili jego istnienia. Szczególnym wydarzeniem dla tych, którym na sercu leży ochrona świętości ludzkiego życia, będzie «Dzień Evangelium Vitae», który odbędzie się tu w Watykanie, w ramach Roku Wiary, w dniach 15 i 16 czerwca” – powiedziała Papież Franciszek.

Termin zbierania głosów mija 31 października br. Na dzień 5 czerwca w Europie zebrano już ponad 520 tys. głosów.

Agata Bruchwald
Źródło: jedenznas.eu

fot. I.Fryszkowski/prawy.pl

Comments are closed.