• Subcribe to Our RSS Feed

Po 20 tygodniu nie będzie można zabijać?

cze 19, 2013   

Amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę, która zakazuje kobietom aborcji powyżej 20 tygodnia ciąży. Dlaczego akurat po 20 tygodniu? Bo, według medycznych doniesień, od tego czasu dziecko zaczyna czuć ból.

Akt Ochrony Nienarodzonych Dziecka Zdolnego do odczuwania bólu (Pain-Capable Unborn Child Protection Act) , którego autorem jest republikanin Trent Franks, zabrania aborcji po 20 tygodniach, w oparciu o doniesienia medyczne, mówiące, że od tego czasu dziecko zaczyna czuć ból.

Wyjątek jednak stanowią kobiety, których życie jest zagrożone lub zostały zgwałcone i udowodnią, że zgłosiły przestępstwo odpowiednim służbom. Ustawa nie zawiera wyjątków odnoście poważnych anomalii płodowych lub sytuacji gdy zdrowie kobiety zagrożone jest z powodu ciąży.

Przeciwny ustawie jest m.in. Biały Dom. Argumentuje to tym, że sprzeciwia się ona zagwarantowanemu konstytucyjnie prawu kobiety do aborcji. Ustawa bezpośrednio narusza orzeczenie Sądu Najwyższego w 1973 r. w sprawie Roe vs. Wade, które chroni prawa do usunięcia ciąży, do momentu kiedy płód jest zdolny do życia poza łonem matki – zazwyczaj 24 tygodnia ciąży.

Jak przekonują republikanie ustawa była niezbędna w świetle sprawy Kermita Gosnella, aborcjonisty filadelfijskiego, który niedawno został skazany został za makabryczne morderstwo. To właśnie ta sprawa stała się bezpośrednią przyczyną prac nad projektem.

– Posłuchajcie, po tym procesie Gosnella i niektórych makabrycznych wydarzeniach jakie miały miejsce, ogromna większość Amerykanów wierzy w sedno tej ustawy, i także ja – mówił Speaker Izby John Boehner, dodając, że wierzy iż ustawa ma poparcie „szerokiej dwupartyjnej większości” w Kongresie.

Początkowo projekt nie zawierał wyjątków dotyczących gwałtu, ale potrzebujący głosów kobiecego elektoratu Republikanie (zwierzchnictwo), zwrócili się do republikańskiej reprezentant Marshy Blackburn, by przytrzymała ustawę i nadała jej obecny kształt. Nie wzbudziło to wcale aprobaty demokratów, którzy są całkowicie przeciwni ograniczeniu dostępu do aborcji.

Pomimo przeforsowania w Izbie Reprezentantów ustawy, w stosunku 228 do 196 głosów, ma ona bardzo małe szanse na stanie się prawem. Kontrolowany przez demokratów Senat, raczej jej nie poprze, a Biały Dom już zapowiedział, że prezydent Obama zawetuje ją, jeśli trafi na jego biurko.

Agata Bruchwald
Źródło: prolife.com.pl
fot. sxc.hu

Comments are closed.