• Subcribe to Our RSS Feed

Rodzice po stracie nienarodzonego dziecka nie mogą być sami

sie 19, 2013   

Rodzice, którzy stracili swoje dziecko nim się ono narodziło także cierpią. Pomóc pogrążonym w bólu rodzinom oraz uwrażliwić społeczeństwo na ten problem postanowiła Fundacja Przetrwać Cierpienie. Ruszyła kampania „Ja też jestem dzieckiem”.

Zadaniem kampanii „Ja też jestem dzieckiem” jest zwrócenie uwagi na to, iż służby medyczne pozwalając rodzicom na pochowanie płodu lub dziecka, które zmarło przy porodzie, mogą znacznie zmniejszyć skalę przeżywanej przez nich traumy.

Twórcy kampanii zwracają również uwagę, że krótsza długość ciąży przed poronieniem nie powinna być powodem na skazywanie rodziców na większą depresję. Z tym bolesnym problemem corocznie musi się zmierzyć kilkadziesiąt tysięcy rodzin.

W czasie trwania kampanii w szpitalach z oddziałami położniczymi w całej Polsce będą dystrybuowane materiały informujące rodziców po stracie dziecka jakie są ich prawa, co się z nimi dzieje i gdzie mogą się zwrócić o pomoc w sytuacji, która ich spotkała.

Jak informuje Fundacja Przetrwać Cierpienie rodzice dużo łatwiej przechodzą traumatyczny okres żałoby po stracie dziecka, jeśli mogą zorganizować mu pogrzeb. Nie jest to wielka uroczystość, raczej symboliczne pożegnanie, które ma jednak bardzo duże znaczenie dla stanu psychicznego rodziców. Podczas pogrzebu żałobnicy mają szanse na pożegnanie się z osobą utraconą.

Jak zauważają twórcy kampanii w przypadku rodziców, którzy tracą dziecko lub płód, który jest oczekiwanym dzieckiem, poczucie straty może być równie bolesne jak strata dziecka, które przeżyje kilka lat. Duża część społeczeństwa nie rozumie jak można przeżywać żałobę po poronieniu, jest to jednak sprawa bardzo indywidualna a u wielu osób skutkuje depresją. Dla rodziców każda ciąża, nawet kilkutygodniowa, jest małym człowiekiem, na którego czekają, a nie „płodem”.

Choć może mało kto obecnie jest tego świadomy warto wiedzieć, że prawo jest jasne i mówi, że każdy rodzic – jeśli utrata dziecka nastąpiła we wczesnej ciąży, kiedy rozpoznanie płci nie jest możliwe – nadaje dziecku intuicyjnie płeć, a co za tym idzie – imię. Rodzice po uzyskaniu dokumentu aktu urodzenia z adnotacją w rubryce UWAGI o zgonie dziecka ze szpitala maja trzy dni na rejestrację dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ten fakt daje kobietom świadczenia z ZUS oraz ośmiotygodniowy urlop macierzyński – bardzo ważny w procesie poradzenia sobie z traumą.

Niestety często matki po poronieniu nie są w żaden sposób informowane przez personel medyczny o tym jakie mają prawa, a będąc w szoku podpisują dokument zrzeczenia się praw do pochówku (nie są świadome co podpisują) co odbiera im wszelkie prawa gwarantowane ustawą.

Głównym celem kampanii jest dotarcie do rodziców po stracie w szpitalach – w miejscach w których dochodzi do tych tragicznych wydarzeń. Fundacja Przetrwać Cierpienie chce także zwiększyć dostępność ogólnopolskiego telefonu pomocy interwencyjnej dla rodziców po stracie dziecka, który dotychczas był dostępny dla rodziców kilka godzin w tygodniu.

Konsultanci tłumaczą rodzicom dlaczego powinni porozmawiać z psychologiem, przejść terapię, a w ciężkich wypadkach dlaczego warto pójść do psychiatry.

„Ja też jestem dzieckiem” to pierwsza tego typu kampania społeczna w Polsce.

Agata Bruchwald
Źródło: przetrwaccierpienie.org.pl
fot. sxc.hu

Comments are closed.