• Subcribe to Our RSS Feed

Słowacy maszerowali za życiem

wrz. 24, 2013   

Koszyce, tegoroczna Europejska Stolica Kultury, Miastem Kultury Życia. Narodowy Marsz dla Życia, jaki w minioną niedzielę przeszedł ulicami miasta, to największe na Słowacji, społeczne i publiczne, świadectwo na rzecz kultury życia.

Słowacki Narodowy Marsz dla Życia był reakcją na systemowe działania zagrażające godności ludzkiego życia oraz rodzinie opartej na związku mężczyzny i kobiety. Było to ostrzeżenie przed uprawomocnieniem się destrukcyjnych dla rodziny i społeczeństwa ideologii, chociażby takich jak ideologia gender.

Wydarzenie było długo i starannie przygotowywane przez miejscowe ruchy pro life zrzeszone w krajowe Forum Życia. Marsz w całej rozciągłości został poparty przez słowacki episkopat i inne chrześcijańskie Kościoły. Dobrym przygotowaniem i jednocześnie zaproszeniem do udziału w marszu był list pasterski z 1 września.

Marsz, jaki ulicami Koszyc przeszedł w niedzielne popołudnie, poprzedziła modlitewna nowenna angażująca wierzących na terenie całego kraju, a Deklaracja o Rodzinie podpisana 16 września przez przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich wskazała na ekumeniczny wymiar wydarzenia.

22 września do Koszyc przyjechali wszyscy słowaccy biskupi, którzy w 17 świątyniach, w różnych miejscach metropolii, odprawili Msze dla wiernych ze swoich diecezji.

– To niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju, bo na skalę ogólnokrajową wydarzenie – podkreślają organizatorzy Marszu. – Wydarzenie skupiające rzesze ludzi wokół jedynej sprawy, wokół obrony życia ludzkiego od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci, obrony najsłabszych, tych w łonach matek, ale i niepełnosprawnych oraz ludzi starych. To mocne, zbiorowe i publicznie wyrażone wołanie adresowane do odpowiedzialnych za tworzenie prawa i sprawujących władzę w państwie. To oni są odpowiedzialni za prawną ochronę podstawowych wartości wbrew tendencjom i naciskom płynącym z Europy i świata – dodają.

Koszycki Marsz dla Życia to również ogromne przedsięwzięcie logistyczne związane z przyjęciem kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Organizatorzy spodziewali się ok. 50 tys. osób. Zorganizowano dwa pociągi specjalne z Bratysławy i z Żyliny. Organizatorzy Marszu rozdali 100 tys. broszur informacyjnych dotyczących tematu, oraz 10 tys. balonów. Dodatkowo rozmieszczono 100 ogromnych bilbordów. Do dyspozycji uczestników spotkania było 700 wolontariuszy. Nie zapomniano również o konkretnej pomocy najbardziej potrzebującym. Ad hoc zorganizowano zbiórkę dla matek samotnie wychowujących dzieci i rodzin bez środków do życia.

Agata Bruchwald
Źródło: pl.radiovaticana.va
fot. sxc.hu

Comments are closed.