• Subcribe to Our RSS Feed

UWAGA!!! Butelki z UE dla niemowląt są toksyczne!!!

sty 19, 2014   

Powodem jest stosowany do ich produkcji toksyczny biosfenol A (BPA). Jak to możliwe, że tego zabójczego środka Unia Europejska nie zakazała w produkcji spożywczej oraz okołospożywczej, w tym w produkcji butelek dla niemowląt?

Ten związek chemiczny z grupy fenoli nadal jest powszechnie stosowany w Europie, mimo że w wyniku przeprowadzonych badań co do skutków działania biosfenolu A, amerykańskie koncerny spożywcze, zdecydowały się zrezygnować ze stosowania tego środka w prowadzonej przez siebie produkcji ze względu na fatalny wpływ na zdrowie ludzkie.

Tymczasem odpowiedzialna za bezpieczeństwo żywności w UE EFSA zaleciła w piątek jedynie jego ograniczenie w produktach, podkreślając, iż ewentualna decyzja o wycofaniu go z produkcji zapadnie dopiero po zakończeniu badań.

Mający zastosowanie w wytwarzaniu poliwęglanów wykorzystywanych m.in. jako materiał, z którego zrobione są butelki do karmienia niemowląt, jako składnik żywic epoksydowych m.in. wyścielających metalowe puszki do przechowywania żywności oraz jako przeciwutleniacz w środkach spożywczych i kosmetycznych biosfenol A niekorzystnie wpływa na działanie nerek i wątroby, jak również oddziałuje na gruczoł sutkowy.

Naukowcy nie wykluczają, że BPA negatywnie oddziałuje również na układ rozrodczy, nerwowy, immunologiczny, metaboliczny oraz układ sercowo-naczyniowy. Może również powodować nowotwory.

Badania jednak jeszcze trwają – EFSA nie może, zgodnie z unijnym prawem, skorzystać z efektów pracy amerykańskich zespołów badawczych, zatem na ostateczne, oficjalne rezultaty przyjdzie nam jeszcze poczekać.

AW

fot. sxc.hu

Comments are closed.